Od śmigła!
– czyli odpalamy napęd paralotniowy 🙂
2 etap – Szkolenie z napędem PPG
– czyli napęd plecakowy, start z nóg
Szkolenie na sprzęcie Kursanta
2 etap PPG jest obowiązkowym elementem szkolenia paralotniowego – dopiero po pozytywnym ukończeniu 2 etapu szkolenia otrzymasz skierowanie na egzamin państwowy do uprawnienia PPG – paralotnia z napędem (czyli napęd plecakowy, start z nóg).
Kto może przystąpić do szkolenia:
– Wiek – według uznania instruktora szkolącego. W przypadku osób poniżej 18 lat wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.
– Własnoręcznie podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania paralotniarstwa.
– Ukończony 1 etap szkolenia paralotniowego za wyciągarką H lub w górach. Także dla Kursantów, którzy ukończyli 1 etap w innej szkole. Przypominamy, że ważność zaświadczenia o ukończeniu 1 etapu szkolenia wynosi 12 miesięcy.
– lub Pilot ze Świadectwem Kwalifikacji z uprawnieniem PP (loty swobodne).
Uwaga: Do egzaminu państwowego może przystąpić osoba, która ukończyła 15 lat.
Zakres szkolenia:
2 etap szkolenia PPG obejmuje między innymi:
- nauka obsługi paralotni;
- zasady działania silnika spalinowego i zespołu silnikowo-śmigłowego;
- nauka obsługi napędu PPG;
- zasady bezpieczeństwa w czasie obsługi i wykonywania lotów z napędem PPG;
- samodzielne loty zapoznawcze paralotnią z napędem;
- kontrola stanu paliwa w locie;
- nauka sterowania paralotnią i wykonywania manewrów umożliwiających szybsze opadanie;
- nauka lądowania z napędem pracującym i wyłączonym;
- nauka lądowania na ograniczonym obszarze o wymiarach 60 x 60 m;
- lądowanie awaryjne;
- samodzielne loty nawigacyjne paralotnią z napędem.
Cena szkolenia zawiera:
1. Zajęcia teoretyczne.
2. Zajęcia praktyczne: 6-8 spotkań wciągu 3-4 dni z dobrymi warunkami atmosferycznymi (na przykład 1 spotkanie rano, 2-gie spotkanie wieczorem).
3. Przygotowanie do egzaminu państwowego.
4. Obowiązkowe ubezpieczenie OC (na okres 30 dni).
Cena szkolenia nie zawiera:
1. Szkolenie odbywa się na kompletnym sprzęcie paralotniowym Kursanta:
– skrzydło paralotni dobrane do wagi pilota;
– napęd plecakowy z uprzężą;
– spadochron;
– kask;
– łączność radiowa.
2. Wszelkich części oraz płynów eksploatacyjnych do napędu (paliwo, oleje…)
3. Kosztów wyżywienia.
4. Kosztów ewentualnego noclegu;
5. Innych ubezpieczeń (np. kosztów leczenia, NNW…);
Uwaga: Sprzęt wykorzystywany do szkolenia musi spełniać wymogi prawne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 roku w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.
* Dodatkowe koszty:
Dodatkowe spotkania na zajęciach praktycznych:
W cenie szkolenia przewidziano 6-8 spotkań wciągu 3-4 dni z dobrymi warunkami atmosferycznymi (na przykład 1 spotkanie rano, 2-gie spotkanie wieczorem). Dodatkowe spotkania podyktowane przebiegiem szkolenia i predyspozycjami Kursanta są dodatkowo płatne – 150 zł/ za dzień.
Czas trwania szkolenia:
W cenie szkolenia przewidziano 6-8 spotkań wciągu 3-4 dni z dobrymi warunkami atmosferycznymi (na przykład 1 spotkanie rano, 2-gie spotkanie wieczorem). Dodatkowe spotkania na zajęciach praktycznych wiążą się z dodatkowymi kosztami dla Kursanta – sprawdź „Dodatkowe koszty” (powyżej).
Naszym celem jest bezpieczne i przyjemne przeprowadzenie szkolenia paralotniowego i zarażenie Was nieuleczalną pasją latania. Zapewniamy sprzęt oraz dbamy o organizację i miłą atmosferę – jedynie, na co nie mamy wpływu, to POGODA. Zwłaszcza latanie uczy pokory do warunków atmosferycznych – na szkoleniu Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze.
Dlatego informujemy, że możliwe jest odwołanie szkolenia, jeżeli prognoza pogody nie będzie nas rozpieszczać (deszcz, zbyt silny wiatr).
W przypadku braku możliwości przeprowadzenia/zakończenia szkolenia ze względu na warunki atmosferyczne, Kursant kontynuuje szkolenie w wybranych przez siebie terminach, zgodnie z kalendarzem szkoleń, po wcześniejszej rezerwacji miejsca.
Jak wybrać termin szkolenia:
Na 2 etap szkolenia PPG umawiasz się z instruktorem – orientacyjne terminy w kalendarzu szkoleń, tutaj.
Jak przygotować się do szkolenia paralotniowego:
1. Zalecane obuwie usztywniające kostkę (najlepiej górskie), ewentualnie inne pełne, wygodne obuwie wiązane. Lotnisko jest trawiaste i rankami pojawia się rosa – obuwie może łapać wilgoć (warto mieć jakieś obuwie zamienne na dzień).
2. Wygodny, swobodny strój (którego nie będzie szkoda, gdy pobrudzi się np. trawą), zalecane długie spodnie bez względu na temperaturę, lekkie i cieplejsze rzeczy (w zależności od temperatury, także na poranki i wieczory).
3. Dużo picia – najlepiej woda mineralna.
4. Zalecany krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV, oraz okulary przeciwsłoneczne (na słoneczne oraz średnio słoneczne dni) oraz zalecany środek na komary (na wieczór, w zależności od pory roku).
5. Wczesną wiosną oraz jesienią mogą przydać się czapki i rękawiczki oraz cieplejsza bielizna.
Zaświadczenie o ukończeniu 2 etapu szkolenia PPG:
Po zrealizowaniu 2 etapu PPG otrzymujesz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Ważność zaświadczenia o ukończeniu 2 etapu wynosi 12 miesięcy.
W tym czasie należy przystąpić do egzaminu państwowego na świadectwo kwalifikacji pilota paralotni PGP z uprawnieniem PPG – paralotnia z napędem.