Kurs paralotniowy - jak zacząć ?

Jeśli jesteś zdecydowany wyruszyć w tę przygodę i chcesz rozpocząć kurs paralotniowy, na pewno masz wiele pytań: jak się do tego zabrać? Dla kogo jest paralotniarstwo? Jaką wybrać szkołę paralotniową ? Jaki jest koszt szkolenia i ile kosztuje sprzęt. 

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć  na wszystkie Twoje pytania

Przejdźmy do sedna sprawy - dla kogo jest paralotniarstwo?

Nie martw się, paralotniarstwo to sport, który może uprawiać wiele osób . Nie musisz być w świetnej kondycji fizycznej, żeby latać na paralotni. W rzeczywistości wszystko, co musisz zrobić, to zrobić kilka kroków przy starcie i wylądować na nogach, a wykonasz najtrudniejszą część pracy. Co więcej, zobaczysz, że paralotniarstwo to sport uprawiany przez osoby dość niejednorodne pod względem wieku. Na kursie spotykamy uczniów w wieku 15-16 lat, ale także 65 lat, średnia wieku to około 35-45 lat . Więc nie masz wymówki, aby nie zacząć latać na paralotni!

Sport paralotniowy stał się ulubionym sportem lotniczym tysięcy ludzi na całym świecie. Co roku setki osób zakłada skrzydła i rozpoczyna Swoją ekscytującą przygodę z paralotnią. 

Świadectwo Kwalifikacji PGP, czyli kwit na latanie

W Polsce uprawnienia na paralotnię są wydawanie przez Prezesa Urząd Lotnictwa Cywilnego. Aby otrzymać ŚK należy ukończyć 2 etapowy kurs paralotniowy w szkole paralotniowej oraz zdać egzamin państwowy przed egzaminatorem z ULC.

Uprawnienia wpisywane do ŚK

  • PP pilot paralotni ( latanie swobodne)
  • PPG – pilot paralotni z napędem ( start z nóg)
  • PPGG pilot motoparalotni ( z podwoziem tzw trajka)

Aby ułatwić wybór odpowiedniego szkolenia paralotniowego, przygotowaliśmy schemat szkolenia do Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni

Szkoła paralotniowa - jaką wybrać?

Paralotniarstwo to sport podwyższonego ryzyka, dlatego wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia jest dość istotny. W całej Polsce jest kilkadziesiąt szkół.  Szkoły podlegają nadzorowi ULC  i są wpisane do rejestru w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Szkoła musi spełnić kilka ważnych wymogów aby taki wpis otrzymać. Między innymi posiadać wykwalifikowaną kadrę instruktorską, zaplecze dydaktyczne, miejsce do szkolenia paralotniowego, prowadzić zgłoszoną działalność gospodarczą oraz posiadać ubezpieczenie OC. I co najważniejsze posiadać sprawny technicznie sprzęt paralotniowy, który ma aktualne poświadczenie zdatności do lotu. 

Szkoła paralotniowa SkyTrekking wpisana jest pod numerem 206RPS-02/2017.

kurs na paralotnie
Lot paralotnią na Teneryfie. Po kursie paralotniowym w naszej szkole zdobędziesz umiejętności do samodzielnych lotów na paralotni w takiej księżycowej scenerii 🙂

Blisko czy daleko?  Wybór odpowiedniej szkoły paralotniowej to nie lada dylemat. W Polsce jest kilka dobrych renomowanych szkół, które szkolą wg programu szkolenia zatwierdzonego przez Prezesa ULC. Przy wyborze szkoły należy zastanowić się, czy szkoła, która znajduje się blisko mojego zamieszkania jest profesjonalną szkołą i zapewni należyte wyszkolenie. Pamiętaj wysoki poziom szkolenia to Twoje bezpieczeństwo lotu na paralotni. Może warto wybrać ośrodek szkolenia z większą renomą, ale znajdujący się trochę dalej od naszego miejsca zamieszkania.  Przy wyborze szkoły paralotniowej warto spytać się znajomych paralotniarzy lub poszukać opinii w Internecie. Te najlepsze szkoły posiadają mnóstwo poleceń i dobre opinie, wystarczy tylko uruchomić wyszukiwarkę Google aby zbadać jakość ośrodka szkolenia paralotniowego. 

Opinie o naszej szkole paralotniowej SkyTrekking znajdziesz  tutaj.

Kurs paralotniowy w górach, czy za wyciągarką paralotniową?

Po całodziennym treningu naziemnym pilot-uczeń jest przygotowany do pierwszych niskich lotów na wysokość około 20-30 metrów. Takich niskich lotów ćwiczeń musi wykonać 4-6. 

Paralotniarstwo zawsze będzie kojarzyło się z górami i cichym szybowaniem wśród przestworzy. Dlatego cześć osób będzie wybierała szkolenie paralotniowe w górach. Jednak duża cześć szkół znajduje się na nizinach i oferuje  kursy na paralotnie za tzw. wyciągarką paralotniową, co nie znaczy, że jest to szkolenie gorszej jakości. Szkolenie za wyciągarką oferuje taki sam poziom wyszkolenia (bardzo ważny jest instruktor prowadzący), zdobycia nawyków i umiejętności. Nawet można powiedzieć, że szkolenie za wyciągarką pozwala na poszerzenie umiejętności szkolącego na 1 etapie.

Doświadczenie pokazuje, że niema różnicy czy zaczynamy kurs paralotniowy w górach czy za holem. Proces przygotowania kursanta tzw. trening naziemny i pierwsze hole są  prowadzone w taki sposób, że mamy pełną kontrolę podczas startu kursanta. Takie elementy startu jak: prowadzenie i puszczenie taśm nośnych paralotni, kontrola wzrokowa, korekta i podbiegnięcie pod skrzydło w fazie rozpędzania paralotni są nie zmienne w szkoleniu górskim jak i za holem.

Podczas szkolenia paralotniowego do 1 etapu prowadzonego przy po mocy wyciągarki uzyskujemy wysokość około 150m na teren, pozwala to przeprowadzić wszystkie ćwiczenia i manewry wymagane na I etapie szkolenia i rozszerzyć o dodatkowe elementy, których w szkoleniu górskim na 1 etapie nie mam możliwości zrealizowania  np. zakręty 360st.

1 etap szkolenia paralotniowego w górach odbywa się na górkach o małych deniwelacjach, gdzie uzyskujemy niewielką wysokość lotu nad ziemią np. 10-20m.

Ponadto na lotnisku w dniu szkolenia jesteśmy mniej uzależnieni od kierunku wiatru, co jest ważne w momencie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wyciągarkę ustawimy zawsze do odpowiedniego kierunku wiatru, kierunek wiatru mamy zawsze idealny 🙂

Następny krok to loty na wysokość 100m. Łącznie wszystkich lotów - ćwiczeń musisz wykonać 20. 2 etap szkolenia to dodatkowe 10 lotów na wysokość powyżej 200m.  

Szkolenie za wyciągarką polecam osobom, które są zdecydowane na ukończenie kursu do lotów z napędem paralotniowym – PPG.  Start za wyciągarką idealnie odzwierciedla mechanizm startu z napędem paralotniowym PPG.

Jak zacząć – wszystko zaczyna się od 1 etapu szkolenia paralotniowego.

Nie wiesz, czy sport paralotniowy jest dla Ciebie, masz obawy o zawroty głowy i chciałbyś to zweryfikować w praktyce. Pierwszym krokiem jest zapisanie się na kurs paralotniowy 1 etapu.  Na tym poziomie szkolenia paralotniowego poznasz podstawy paralotniarstwa i ocenisz swoje możliwości.

Po kliku godzinach treningu naziemnego, wykonasz pierwsze samodzielne loty pod okiem instruktora i oderwiesz się od ziemi na niewielką wysokość około 20-30m. Podczas tych lotów będziesz nadzorowany i poprowadzony przez radio.  W następnym kroku, kiedy już będziesz miał opanowany start i ochłoniesz po pierwszych niskich lotach, wyholujemy Cię na wysokość ok. 100-150m. To pozwala wykonać pełen lot po tzw. okręgu nad lotniskowym. Na pierwszym etapie szkolenia pilot uczeń musi wykonać 20 lotów-ćwiczeń od niskich do wysokich. 

Poprawny start górski naszej kursantki. Szkolenie podstawowe (1+2 etap) ukończyła za wyciągarką paralotniową. 

Podczas 5 dniowego kursu nauczysz się startować paralotnią, prawidłowo lądować, wykonywać zakręty 90st, 180st i 360st oraz oceniać wysokość. Oczywiście bardzo ważna w szkoleniu paralotniowym jest teoria. Podczas kilku godzin wykładów teoretycznych z paralotniarstwa, dowiesz się jak zbudowana jest paralotnia, poznasz podstawy meteorologii. Dowiesz się jak zbudowana jest przestrzeń powietrzna i gdzie wolno latać itp.  Dobra szkoła przygotuję  Cię do zdania egzaminu teoretycznego.

Po ukończeniu kursu 1 stopnia, podejmiesz decyzję czy chcesz kontynuować dalszy proces szkolenia na 2 etapie, aby zdobyć wszystkie umiejętności paralotniarza. Po 1 etapie  możesz kontynuować kurs paralotniowy do uprawień PP lub PPG lub PP i PPG.

Czy muszę mieć własny sprzęt aby rozpocząć szkolenie paralotniowe?

Najlepsze szkoły paralotniowe poosiadają odpowiedni sprzęt paralotniowy i prowadzą szkolenia do wszystkich uprawnień na sprzęcie szkoły.

Nie ma potrzeby kupowania sprzętu, aby zapisać się na kurs. Dobra szkoła na wyposażeniu będzie posiadać kilkanaście paralotni szkolnych w różnych rozmiarach, tak aby dobrać odpowiednią wielkość paralotni do masy startowej kursanta. Dobra szkoła będzie miała odpowiednie modele do każdego rodzaju szkolenia. Inne paralotnie stosuje się przy szkoleniu do lotów swobodnych (PP) a do inne paralotnie do lotów z napędem ( PPG). Do szkolenia z napędem paralotniowym PPG stosuje się paralotnie z profilem reflex tzw. samostateczne.  

kurs paralotniowy
Na szkoleniu paralotniowym poznasz budowę paralotni oraz zasadę działania.

Do tego dochodzi pozostały sprzęt: uprzęże paralotniowe, napędy plecakowe o różnej sile ciągu, trajki paralotniowe ( do szkoleń PPGG) trajki tandemowe, które muszą być wykorzystywane przy szkoleniach PPGG, oraz inne urządzenia pomocnicze, np. trenażer naziemny, czyli symulator startów na PPGG. Oczywiście przy szkoleniach na nizinach musi być wyciągarka paralotniowa. Oraz: kaski, kaski PPG, łączność radiowa, wariometry, które są wykorzystywane podczas wyjazdów paralotniowych na termikę i żagiel w góry np. Alpy.

Jednak, aby po ukończonym kursie  samodzielnie latać na paralotni niezbędny jest zakup sprzętu paralotniowego. Nie kupuj sprzętu przed kursem, łatwo popełnić błąd i nabyć sprzęt nieodpowiedni do naszych umiejętności, masy startowej, nieodpowiedniej klasy bezpieczeństwa itp. W dobrej szkole paralotniowej instruktor zawsze pomoże przy wyborze sprzętu i zaoferuje sprzęt odpowiednio dobrany do pilota.

Ile kosztuje marzenie życia - latanie ?   

Instruktor paralotniowy

Kurs paralotniowy, szkolenie paralotniowe 1