fbpx
Przejdź do treści

Kurs paralotniowy - jak zacząć ?

Marzysz o lataniu i zastanawiasz się nad kursem paralotniowym?

Na pewno masz wiele pytań:

Dla kogo jest paralotniarstwo? Czy dam radę latać na paralotniach w moim wieku i z moją sprawnością fizyczną? Jak się do tego zabrać? Jaką wybrać szkołę paralotniową? Jaki jest koszt szkolenia? Ile kosztuje sprzęt paralotniowy?

Poniżej postaram się odpowiedzieć  na wszystkie Twoje pytania.

  • Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Przejdźmy do sedna sprawy - dla kogo jest paralotniarstwo?

Dla osób nigdy nie związanych z lotnictwem, paralotniarstwo może wydawać się marzeniem trudnym do realizacji, sportem bardzo elitarnym. Tymczasem paralotniarstwo to sport, który może uprawiać niemal Każdy!

Sport paralotniowy stał się ulubionym sportem lotniczym tysięcy ludzi na całym świecie. Co roku setki osób zakłada skrzydła i rozpoczyna Swoją ekscytującą przygodę z paralotnią. 

  • Sprawność fizyczna:

Do latania na paralotni wystarczy ogólny dobry stan zdrowia (nie są wymagane badania lekarskie) oraz normalna sprawność i kondycja fizyczna. Kolejny element, to normalna koordynacja psycho-ruchowa, czyli zgodność i sprawność między tym, co myślimy i robimy. Aby latać na paralotni trzeba wykonać kilka kroków przy starcie, nie mylić prawej i lewej ręki, a na końcu prawidłowo wylądować na nogach.

Podejrzewasz, że masz lęk wysokości, obawiasz się zawrotów głowy? Często kursanci po pierwszych lotach stwierdzają, że niczego takiego nie odczuwają w samodzielnych lotach.

  • Wiek paralotniarza:

Przepisy określają jedynie minimalny wiek paralotniarza, natomiast nie ma żadnych górnych ograniczeń wiekowych. Na kursie spotykamy uczniów w wieku 15-16 lat, ale także osoby po sześćdziesiątce, nawet 70-letnie! (średnia wieku kursantów to około 40 lat).

  • Czy płeć ma znaczenie?

Na kurs paralotniowy zapraszamy Wszystkich. Nasze doświadczenie pokazuje, że płeć nie ma żadnego znaczenia! Z radością spotykamy w powietrzu Każdego, kto marzy o lataniu.

Chcesz latać na paralotni – więc nie masz wymówki!

Paralotnie, to najprostszy sposób, aby spełnić marzenie o lataniu. Sport paralotniowy stał się ulubionym sportem lotniczym tysięcy ludzi na całym świecie. Co roku setki osób biorą skrzydła i rozpoczynają swoją ekscytującą przygodę z paralotnią. Paralotnie, to nie tylko latanie – to sposób na życie, na poznawanie nowych ludzi lub miejsc, albo możliwość ucieczki od codzienności…  co, kto lubi…

Jak zacząć latać na paralotni?

Widziałeś paralotniarzy w górach albo na nadmorskich klifach? Latanie na paralotni wydaje się bajkowe i banalnie proste?

Wiem, wiem – mamy XXI wiek i wszystko można znaleźć w internecie…

Nic bardziej mylnego. Latanie na paralotni, to nie tylko technika startu i lądowania. To także znajomość aerodynamiki, meteorologii … oraz kwestie formalne, które decydują o tym, czy latamy zgodnie z prawem.

Dlatego prawidłowa ścieżka latania na paralotni – to kurs paralotniowy i uzyskanie właściwych państwowych uprawnień.

Szkoła paralotniowa - jaką wybrać?

Paralotniarstwo to sport podwyższonego ryzyka, dlatego wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia jest bardzo istotny. W całej Polsce jest kilkadziesiąt szkół paralotniowych. Szkoły podlegają nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz są wpisane do rejestru ULC – szkoła musi spełnić kilka ważnych wymogów, aby taki wpis otrzymać. Podmiot szkolący musi posiadać między innymi: wykwalifikowaną kadrę instruktorską, zaplecze dydaktyczne, miejsce do szkolenia paralotniowego, prowadzić zgłoszoną działalność gospodarczą, posiadać ubezpieczenie OC oraz posiadać sprawny technicznie sprzęt paralotniowy, który ma aktualne poświadczenia zdatności do lotu. 

Szkoła paralotniowa SkyTrekking wpisana jest pod numerem 206RPS-02/2017.

kurs na paralotnie
Lot paralotnią na Teneryfie. Po kursie paralotniowym w naszej szkole zdobędziesz umiejętności do samodzielnych lotów na paralotni w takiej księżycowej scenerii 🙂

Wybór odpowiedniej szkoły paralotniowej może wydawać się łatwy – w Polsce jest kilkadziesiąt zarejestrowanych szkół paralotniowych. Jednak chcielibyśmy, żeby była to dobra szkoła, w pobliżu naszego miejsca zamieszkania – i to jest już trudniejsze…

Na znalezienie dobrej szkoły jest tylko jedna rada – dobra opinia. Przy wyborze szkoły paralotniowej warto popytać znajomych paralotniarzy lub poszukać opinii w internecie. Te najlepsze szkoły posiadają mnóstwo poleceń i dobre opinie, wystarczy tylko uruchomić wyszukiwarkę (np. Google), aby sprawdzić jakość ośrodka szkolenia paralotniowego.

Opinie o naszej szkole paralotniowej SkyTrekking znajdziesz  tutaj.

Blisko czy daleko? Idealnie, gdy dobra szkoła paralotniowa znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania – jednak bliskość nie powinna być kryterium podstawowym! Najpierw wybieramy dobre szkoły (pamiętaj, że poziom wyszkolenia to Twoje bezpieczeństwo), a później analizujemy lokalizację szkolenia. Warto zdecydować się na szkolenie dalej od domu, jeżeli przemawia za tym dobra opinia o danej szkole.

Szkolenie na poszczególnych etapach trwa co najmniej kilka dni, od bardzo wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych. Codzienne dojeżdżanie na szkolenie nawet tylko 100 km jest bardzo męczące i generuje dodatkowe koszty. Czasami warto trafić do dobrej szkoły paralotniowej położonej trochę dalej, ale z zapleczem noclegowym: wtedy nie musimy codziennie dojeżdżać oraz jesteśmy bardziej wypoczęci na zajęciach – i okazuje się, że lokalizacja szkoły nie ma takiego znaczenia.

Kurs paralotniowy w górach, czy za wyciągarką paralotniową?

Po całodziennym treningu naziemnym pilot-uczeń jest przygotowany do pierwszych niskich lotów na wysokość około 20-30 metrów. Takich niskich lotów ćwiczeń musi wykonać 4-6. 

Paralotniarstwo często kojarzy się z górami i cichym szybowaniem między chmurami. Dlatego cześć osób będzie wybierała szkolenie paralotniowe w górach.

Jednak duża ilość bardzo dobrych szkół paralotniowych znajduje się na nizinach i oferuje kursy na paralotnie za tzw. wyciągarką paralotniową (loty holowane) – pilot jest holowany pod wiatr na odpowiednią wysokość, po czym wypina się z liny holującej i wykonuje lot paralotnią. Szkolenie za wyciągarką spełnia wszystkie wymagania szkolenia paralotniowego, a doświadczenie pokazuje, że szkolenie za wyciągarką daje kursantowi szersze możliwości – dlaczego?  

Kursy paralotniowe w górach (zwłaszcza pierwszy etap szkolenia) odbywają się najczęściej na łagodnych wzniesieniach o małych deniwelacjach – gdzie kursant uzyskuje niewielką wysokość lotu nad ziemią, np. 10-20 metrów.

Natomiast podczas szkolenia paralotniowego za wyciągarką, już na pierwszym etapie kursant uzyskuje (stopniowo w kolejnych lotach) wysokość około 150 metrów nad teren. Pozwala to przeprowadzić wszystkie ćwiczenia i manewry wymagane na 1-szym etapie szkolenia, a także daje kursantowi dodatkowe możliwości. Kursant podczas lotów za wyciągarką (na ponad 100 metrów nad terenem) bardziej oswaja się z wysokością, dłużej przebywa na wysokości, ma możliwość wykonywania małych i dużych zakrętów oraz ćwiczenia podejścia do lądowania. W niskich lotach szkolnych nad górką (np. 10 – 20 metrów nad terenem) właściwie nie mamy możliwości wykonywania zakrętów oraz planowania lądowania (lądujemy po prostu po zlocie z górki).

Jeżeli nadal nie przekonuje Ciebie wyciągarka, to może jeszcze jeden argument… Najlepsze szkolenie paralotniowe może nie skończyć się w zakładanym terminie ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, np. deszcz, zbyt silny wiatr. Przeszkodzić może nam także zły kierunek wiatru – ale nie w lotach holowanych – dlaczego? Starty paralotnią muszą odbywać się pod wiatr, więc w górach zły kierunek wiatru może uniemożliwić prowadzenie zajęć danego dnia – „górki niestety nie przestawisz, a wiatru nie odkręcisz…”. Natomiast wyciągarkę na lotnisku możemy zawsze ustawić odpowiednio do kierunku wiatru – czyli kierunek wiatru mamy zawsze idealny 🙂

Następny krok to loty na wysokość 100m. Łącznie wszystkich lotów - ćwiczeń musisz wykonać 20. 2 etap szkolenia to dodatkowe 10 lotów na wysokość powyżej 200m.  

Jeszcze jakiś argument? – Wybierając szkolenie za wyciągarką będziesz już przeszkolony do lotów holowanych i (po uzyskaniu uprawnień pilota paralotni PP, o czym dalej) możesz korzystać z lotów holowanych na dowolnym lotnisku, które takie loty organizuje. Realizując szkolenie wyłącznie w górach, konieczne będzie dodatkowe przeszkolenie do lotów holowanych, aby korzystać z wyciągarek na lotniskach.

Szkolenie za wyciągarką polecam zwłaszcza osobom, które zdecydowane są na latanie z napędem paralotniowym – PPG (start z nóg).  Start za wyciągarką idealnie odzwierciedla mechanizm startu z napędem paralotniowym PPG.

Tu znajdziesz ofertę na kurs paralotniowy z napędem PPG.

Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni PGP, czyli kwit na latanie

Aby latać na paralotni bezpiecznie i zgodnie z prawem, należy ukończyć szkolenie paralotniowe oraz uzyskać odpowiednie uprawnienia państwowe. W Polsce Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni wydawanie są przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Przebieg szkolenia paralotniowego uzależniony jest od wybranej formy latania paralotnią:

  • latanie paralotnią swobodne PP – czyli bez napędu;
  • latanie paralotnią z napędem PPG –  napęd plecakowy, start z nóg;
  • latanie motoparalotnią PPGG – napęd na wózku, tzw. trajka.

Zasadniczo szkolenie paralotniowe składa się z dwóch etapów, inaczej wygląda to jedynie w szkoleniu do latania motoparalotnią.

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego szkolenia paralotniowego, przygotowaliśmy 

schemat szkolenia do Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni

Wszystko zaczyna się od 1 etapu szkolenia paralotniowego.

Szkolenie – 1 etap:

Dla latania swobodnego PP oraz latania z napędem PPG – pierwszy etap szkolenia paralotniowego wygląda identycznie (zapisujemy się na szkolenie paralotniowe 1-szy etap).

Na tym poziomie szkolenia paralotniowego poznasz podstawy paralotniarstwa (teoretyczne i praktyczne) oraz ocenisz swoje predyspozycje i możliwości psycho – fizyczne, sprawdzisz, czy masz zawroty głowy … oraz czy paralotnie są dla Ciebie…

Po kliku godzinach treningu naziemnego oderwiesz się od ziemi na niewielką wysokość około 20-30 metrów i wykonasz pierwsze samodzielne loty. Podczas tych lotów będziesz nadzorowany i nawigowany przez instruktora za pomocą radia. Kiedy już ochłoniesz po pierwszych niskich lotach, przejdziemy do lotów na wysokość ok. 100 – 150 metrów (nadal z nadzorem i nawigacją instruktora). Na pierwszym etapie szkolenia pilot uczeń musi wykonać około 20 lotów – ćwiczeń (od niskich do wysokich). 

Podczas 1-go etapu szkolenia nauczysz się startować paralotnią, kontrolować kierunek lotu, wykonywać zakręty 90 – 180 – 360 stopni oraz planować podejście do lądowania i prawidłowo lądować.

Poprawny start górski naszej kursantki. Szkolenie podstawowe (1+2 etap) ukończyła za wyciągarką paralotniową. 
kurs paralotniowy
Na szkoleniu paralotniowym poznasz budowę paralotni oraz zasadę działania.

Oczywiście bardzo ważna w szkoleniu paralotniowym jest teoria. Podczas wykładów teoretycznych dowiesz się jak zbudowana jest paralotnia, poznasz podstawy aerodynamiki i meteorologii, poznasz budowę przestrzeni powietrznej i dowiesz się, gdzie wolno latać… Dobra szkoła dobrze przygotuje  Cię do zdania egzaminu teoretycznego.

Czas szkolenia:

1-szy etap trwa około 5 dni. Zajęcia praktyczne i teoretyczne odbywają się od bardzo wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych, z przerwami na obiad i odpoczynek. Ze względu na charakter zajęć w grupie zaleca się, aby kursant uczestniczył we wszystkich zajęciach.

Uwaga: zrealizowanie pełnego programu szkolenia w ciągu 5 dni uzależnione jest od warunków atmosferycznych.

Po ukończeniu kursu 1 stopnia, podejmiesz decyzję czy chcesz kontynuować dalszy proces szkolenia na 2 etapie, aby zdobyć wszystkie umiejętności paralotniarza. Po 1 etapie  możesz kontynuować kurs paralotniowy do uprawień PP lub PPG lub PP i PPG.

  • cd. 2 etap szkolenia.
  • Czy muszę mieć własny sprzęt aby rozpocząć szkolenie paralotniowe?

  • Ile kosztuje marzenie życia – latanie ?   

2 cześć artykułu tutaj:

Instruktor paralotniowy

Kurs paralotniowy, szkolenie paralotniowe 1