fbpx
Przejdź do treści

cz.2 - Paralotniarstwo- jak zacząć ?

  • Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

2 etap szkolenia paralotniowego

Szkolenie – 2 etap:

Po 1–szym etapie szkolenia możesz podjąć decyzję, jaka forma aktywności paralotniowej najbardziej Tobie pasuje: latanie swobodne PP, czy latanie z napędem PPG, a może chcesz spróbować wszystkiego?

W zależności od decyzji, wybierasz odpowiedni rodzaj szkolenia na 2-gim etapie:

  • Drugi etap – latanie paralotnią swobodne PP:

Na drugim etapie kontynuujemy i poszerzamy umiejętności z 1 etapu szkolenia (w tym wyższe loty i dodatkowe ćwiczenia).

Drugi etap do lotów swobodnych możemy zrobić za wyciągarką:

Czas szkolenia:

Około 2 – 3 dni, w zależności od warunków atmosferycznych.

Drugi etap do lotów swobodnych możemy zrealizować na zagranicznym wyjeździe w góry z naszą szkołą (np. Włochy, Słowenia, Hiszpania…) 

Czas szkolenia:

Zasadniczo 7 dni, (w tym dojazdy) szczegóły…

paralotniarstwo
Nie jest tajemnicą, że paralotniarstwo to bardzo ekscytujący sport.
  • Drugi etap – latanie paralotnią z napędem PPG (napęd plecakowy):

Kontynuujemy i poszerzamy umiejętności z 1 etapu szkolenia – ale mamy dodatkowy element: napęd na plecach!

Czas szkolenia:

Uzależniony od predyspozycji psycho – fizycznych kursanta (dochodzi element obsługi napędu oraz około 20 kilogramów na plecach).

Spotkania umawiane indywidualnie, w zależności od warunków atmosferycznych oraz dostępności kursanta. Można przyjąć, że wyszkolenie na PPG zajmuje około 5 dni, jednak ze względu na bardziej wymagające warunki atmosferyczne, szkolenie PPG zwykle jest bardziej rozciągnięte w czasie.

Motoparalotnia, czyli trajka

Szkolenie – loty motoparalotnią PPGG (napęd na wózku, czyli trajka):

Szkolenie do lotów motoparalotnią PPGG nie jest podzielone na etapy – jest to jeden proces szkolenia, w którym uczymy się latać od podstaw i od razu na motoparalotni. Na szkolenie składają się ćwiczenia praktyczne oraz zajęcia teoretyczne.

W naszej szkole kursanci wykorzystują w początkowej fazie nauki symulator startów PPGG, czyli trenażer naziemny (trajkę z silnikiem, ale bez śmigła) – co sprawia, że nauka jest bardziej bezpieczna oraz znacznie ułatwia i usprawnia proces szkolenia.

Czas szkolenia:

Szkolenie PPGG jest bardzo wymagające pod względem warunków atmosferycznych. Spotkania umawiane są indywidualnie. Czas szkolenia uzależniony od warunków atmosferycznych oraz predyspozycji psycho – fizycznych kursanta.

Czy muszę mieć własny sprzęt aby rozpocząć szkolenie paralotniowe?

Najlepsze szkoły paralotniowe posiadają odpowiedni sprzęt do wszystkich uprawnień paralotniowych oraz prowadzą kursy na sprzęcie szkoły. Oznacza to, że nie ma potrzeby kupowania żadnego sprzętu, aby zapisać się na kurs. Dobra szkoła ma na wyposażeniu kilkanaście paralotni szkolnych w różnych rozmiarach, aby dobrać odpowiednią wielkość paralotni do masy startowej kursanta. Dobra szkoła posiada odpowiednie modele paralotni do każdego rodzaju szkolenia – ponieważ inne paralotnie stosuje się przy szkoleniu do lotów swobodnych (PP), a inne paralotnie do lotów z napędem (paralotnie z profilem reflex, tzw. samostateczne).  

Wyposażenie dobrej szkoły paralotniowej to także: uprzęże paralotniowe, napędy plecakowe o różnej sile ciągu, trajki paralotniowe (do szkoleń PPGG) oraz trajki tandemowe, które muszą być wykorzystywane przy szkoleniach PPGG (loty treningowe z instruktorem).

 

paralotniarstwo, kurs na paralotnie
Szkolenia dodatkowe i Para warsztaty w SkyTrekking

Do tego dochodzą: kaski, kaski PPG, łączność radiowa, wariometry, spadochrony ratunkowe oraz inne urządzenia pomocnicze, np. trenażer naziemny, czyli symulator startów na PPGG. Oczywiście przy szkoleniach na nizinach musi być wyciągarka paralotniowa.

Jedyne wyposażenie, którego dobra szkoła oczekuje od kursanta – to pozytywne  nastawienie

(przydadzą się jeszcze wygodne wiązane buty, mile widziane obuwie górskie).

Jednak, aby po ukończonym kursie latać samodzielnie na paralotni, niezbędny jest zakup własnego sprzętu paralotniowego. W paralotniarstwie na chwilę obecną nie funkcjonują np. wypożyczalnie sprzętu (z wyjątkiem sytuacji, gdy wybieramy się na wyjazd paralotniowy ze szkołą paralotniową i szkoła oferuje w ramach wyjazdu wypożyczenie sprzętu).

Nie kupuj sprzętu przed kursem! łatwo popełnić błąd i nabyć sprzęt nieodpowiedni do swoich umiejętności, masy startowej, sprzęt nieodpowiedniej klasy bezpieczeństwa lub w złym stanie technicznym itp. W dobrej szkole paralotniowej instruktor zaoferuje sprzęt odpowiednio dobrany do pilota lub pomoże w wyborze sprzętu używanego.

Paralotniarstwo - Ile kosztuje marzenie życia - latanie ? 

Paralotniarstwo to bardzo przystępny sport lotniczy w porównaniu do innych sportów. Takich jak: szybownictwo, motolotniarstwo lub samolot, samolot ultralekki, wiatrakowiec. Na w/w kursy oraz sprzęt niejednokrotnie musimy wydać pokaźne sumy. Paralotnie to najtańsza i zarazem najłatwiejsza forma wzbicia się w powietrze. 

Ceny kursu paralotniowego

Cena  kursu paralotniowego będzie różnić się w zależności od szkoły i oferowanych przez nie usług. Renomowana szkoła nie będzie miała i nie będzie pobierała żadnych dodatkowych opłat z tytułu: dzierżawy lotnika, paliwa do wyciągarki, opłata za wypożyczenie sprzętu na egzamin itp.

Pamiętaj wybierz szkołę, która ma przejrzysty i czytelny cennik bez ukrytych dodatkowych kosztów, wiesz za co płacisz. 

Nasz cennik szkoleń paralotniowych znajdziesz tutaj: Cennik szkoleń paralotniowych

Paralotniarstwo, marzenie życia - latanie. 1

Po ukończonym szkoleniu należy zdać państwowy egzamin przed egzaminatorem z ULC.

Informacje o egzaminie jak się przygotować znajdziesz w „Stefie  Pilota

Z reguły to szkoły zajmują się organizacją egzaminu dla swoich kursantów i egzamin jest prowadzony w ośrodku szkolenia paralotniowego. Jest to dobre rozwiązanie bo nic nie musisz załatwiać, wszystko zorganizuje Twoja szkoła. Pilot może we własnym zakresie umówić się z egzaminatorem i jechać na egzamin w wyznaczone przez egzaminatora miejsce. Jednak wtedy Pilot będzie musiał na czas egzaminu posiadać własny sprzęt lub ośrodek egzaminacyjny udostępni go za dodatkową opłatą. Egzamin  jest dodatkowo płatny około 160zł ( opłata do ULC) oraz może zawierać opłatę organizacyjną pokrywająca koszty organizacji egzaminu: wynajęcie sali, płyty lotniska, wynagrodzenie wyciągarkowego itp. Kosz około 80-100zł.

Sprzet, koszt zakupu sprzetu paralotniowego

Zakup nowego sprzętu to największy koszt naszej pasji. Zakup nowego sprzętu ma jedną ważna zaletę, będzie służył nam długo i bez problemowo. Nowy sprzęt posiada też gwarancję  producenta – dystrybutora. W tym okresie sprzęt podlega stałym okresowym kontrolom technicznym. To gwarantuje nam, że sprzęt będzie bezpieczny i służył nam długie lata.   

Produkcja paralotni w czeskiej fabryce firmy Sky- Paragliders

Cena zakupu uzależniona jest od producenta, modelu, wyposażenia dodatkowego. Kompletny sprzęt do lotów swobodnych, czyli:

  • Paralotnia
  • Uprząż 
  • zapas – system ratunkowy
  • kask
  • elektronika

 

Musisz być przygotowany na wydatek około 4000-4500euro.

W SkyTrekking – jesteśmy wyłącznymi importerami znanych i cenionych producentów paralotni:

Na zakup nowego kompletnego sprzętu do lotów z napędem PPG trzeba wydać więcej niż do lotów swobodnych. W tym przypadku oprócz paralotni potrzebny jest napęd plecakowy. 

Komplet obejmuje:

  • Paralotnia 
  • Napęd plecakowy 
  • zapas – system ratunkowy
  • kask
  • elektronika

Koszt zakupu wyniesie w tym przypadku około 8500euro.

napęd paralotniowy
Napęd paralotniowy PPG z silnikiem Moster 25KM. Produkcja SkyTrekking

Podsumowanie

Nie jest tajemnicą, że paralotniarstwo to bardzo ekscytujący sport. Sport, który może zaspokoić pragnienie poszukiwacza przygody.  Zanurzenie się w paralotniarstwo to jedno, ale podjęcie właściwych kroków, aby zostać pilotem i cieszyć się bezpiecznym lataniem to drugie.  Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi odpowiedni wybór. 

Instruktor paralotniowy

Paralotniarstwo, marzenie życia - latanie. 2