fbpx
Przejdź do treści

SZKOLENIE PARALOTNIOWE

1 etap szkolenia paralotniowego

1 etap szkolenia paralotniowego to początek Twojej przygody z paralotniarstwem. Na tym etapie nie ma znaczenia, czy chcesz latać swobodnie PP, czy planujesz latanie z napędem plecakowym PPG, ponieważ 1 etap jest dla wszystkich identyczny (nie dotyczy motoparalotni).
A może jeszcze nie wiesz, jakie latanie wybrać – spokojnie, po 1 etapie będziesz wiedział więcej i podejmiesz właściwą decyzję.

szkolenie paralotniowe
Kurs paralotniowy zaczynamy od omówienia budowy paralotni.

Kto może przystąpić do szkolenia:
– Wiek – według uznania instruktora szkolącego. W przypadku osób poniżej 18 lat wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.
– Własnoręcznie podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania paralotniarstwa.
Uwaga: Do egzaminu państwowego może przystąpić osoba, która ukończyła 15 lat.

Zakres szkolenia:

Szkolenie teoretyczne, w tym: meteorologia, aerodynamika, nawigacja, budowa przestrzeni powietrznej, prawo lotnicze, zasady i bezpieczeństwo lotów…
Szkolenie praktyczne:
Obsługa paralotni, w tym kontrola przedstartowa, ćwiczenia naziemne z paralotnią, nauka startu, nauka korekty kierunku, nauka lądowania… Szkolenie praktyczne obejmuje około 20 samodzielnych lotów na wysokość około 100 metrów nad terenem (pierwsze loty około 30 metrów).

Przeszkolenie H – do lotów holowanych za wyciągarką paralotniową:
Cena 1 etapu w SkyTrekking zawiera przeszkolenie H do lotów holowanych za wyciągarką paralotniową. Cena takiego przeszkolenia, realizowanego oddzielnie, to około 1000 zł. Kilka słów o zaletach szkolenia za wyciągarką znajdziesz tutaj.

Szkoła Paralotniowa SkyTrekking realizuje szkolenie zgodnie z Programem zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Szkolimy na lotniskach aeroklubowych.
Atrakcyjnie położone lotniska zapewniają zaplecze dydaktyczne, socjalne i lotniczą atmosferę.

Cena szkolenia zawiera:

Wypożyczenie kompletnego sprzętu na czas szkolenia, w tym:
– skrzydło paralotni dobrane do wagi pilota;
– uprząż ze spadochronem ratowniczym;
– kask;
– łączność radiowa.

Zajęcia praktyczne i teoretyczne.
Przygotowanie do egzaminu państwowego.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC (na okres 30 dni).
Przeszkolenie H – do lotów holowanych 
(cena przeszkolenia H realizowanego oddzielnie wynosi około 1000 zł).

Cena szkolenia nie zawiera:
– kosztów wyżywienia;
– kosztów ewentualnego noclegu;
– innych ubezpieczeń (np. kosztów leczenia, NNW…).

Miejsce szkolenia:
Lotnisko Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu.
Lotniska aeroklubowe zapewniają bazę dydaktyczną, infrastrukturę oraz lotniczą atmosferę.

Czas trwania szkolenia:
Na realizację programu szkolenia na 1 etapie potrzebujemy około 5 dni – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Naszym celem jest bezpieczne i przyjemne przeprowadzenie szkolenia paralotniowego i zarażenie Was nieuleczalną pasją latania. Zapewniamy sprzęt oraz dbamy o organizację i miłą atmosferę – jedynie, na co nie mamy wpływu, to POGODA.
Zwłaszcza latanie uczy pokory do warunków atmosferycznych – na szkoleniu Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Dlatego informujemy, że możliwe jest odwołanie szkolenia, jeżeli prognoza pogody nie będzie nas rozpieszczać (deszcz, zbyt silny wiatr) .
W przypadku braku możliwości przeprowadzenia/zakończenia szkolenia ze względu na warunki atmosferyczne, Kursant kontynuuje szkolenie w wybranych przez siebie terminach, zgodnie z kalendarzem szkoleń, po wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Jak wybrać termin szkolenia:
Kalendarz szkoleń paralotniowych znajduje się tutaj.

Jak przygotować się na kurs paralotniowy:
1. Zalecane obuwie usztywniające kostkę (najlepiej górskie), ewentualnie inne pełne, wygodne obuwie wiązane.Lotnisko jest trawiaste i rankami pojawia się rosa – obuwie może łapać wilgoć (warto mieć jakieś obuwie zamienne na dzień).
2. Wygodny, swobodny strój (którego nie będzie szkoda, gdy pobrudzi się np. trawą), zalecane długie spodnie bez względu na temperaturę, lekkie i cieplejsze rzeczy (w zależności od temperatury, także na poranki i wieczory).
3. Zalecane (nie obowiązkowe) nakrycie głowy pod kask, np. chusta (kask zapewnia szkoła).Można korzystać ze swojego ulubionego kasku, np. narciarskiego (kask rowerowy nie nadaje się).
4. Dużo picia – najlepiej woda mineralna.
5. Zalecany krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV, oraz okulary przeciwsłoneczne (na słoneczne oraz średnio słoneczne dni) oraz zalecany środek na komary (na wieczór, w zależności od pory roku).
6. Wczesną wiosną oraz jesienią mogą przydać się czapki i rękawiczki oraz cieplejsza bielizna.

Zaświadczenie o ukończeniu 1 etapu szkolenia:
Po zakończeniu 1 etapu otrzymujesz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Ważność tego zaświadczenia wynosi 12 miesięcy – w tym czasie powinieneś przystąpić do 2 etapu szkolenia.