fbpx
Przejdź do treści

Najczęściej zadawane pytania przed kursem paralotniowym

Ile kosztuje kurs latania na paralotni „od zera do licencji”?

Paralotniarstwo to najtańszy sposób na zostanie  pilotem.  Paralotniarstwo to bardzo przystępny sport lotniczy w porównaniu do innych sportów. Takich jak: szybownictwo, motolotniarstwo lub samolot, samolot ultralekki, wiatrakowiec. Na w/w kursy oraz sprzęt niejednokrotnie musimy wydać pokaźne sumy. Paralotnie to najtańsza i zarazem najłatwiejsza forma wzbicia się w powietrze. 

Nasz cennik szkoleń paralotniowych znajdziesz tutaj: Cennik szkoleń paralotniowych

Czy muszę mieć własny sprzęt aby rozpocząć szkolenie paralotniowe?

Nasza szkoła zapewnia sprzęt paralotniowy podczas całego kursu paralotniowego . Zapewniamy bezpieczne, certyfikowane paralotnie, uprzęże i pozostałe akcesoria niezbędne do latania. Nie zalecamy dokonywać zakupu sprzętu przed kursem. W trakcie szkolenia poznasz jego właściwości, klasy bezpieczeństwa oraz jak go odpowiednio dobrać.​.

Czy wymagane są badania lekarskie

Badania lekarskie są niepotrzebne. Wystarczy oświadczenie o stanie zdrowia: Oświadczam, że mój stan zdrowia jest dobry i pozwala na uprawianie paralotniarstwa.

Czy macie ustalone z góry terminy szkoleń paralotniowych?

Tak. W zakładce –  Terminy szkoleń paralotniowych  znajdziesz pełen harmonogram szkoleń na dany sezon paralotniowy. Szkolenia prowadzimy od  marca do października. A wyjazdy paralotniowe w najlepsze miejsca do latania przez cały rok kalendarzowy.

Co gdy pogoda nie dopisze?

Szkolenie paralotniowe -I etap trwa 5 dni.  Gdyby  jednak się zdarzyło, że deszcze i wichry pokrzyżują nam plany, możesz dokończyć kurs przy okazji innych szkoleń w dowolnie wybranym, dogodnym dla Ciebie terminie.

Jak ubrać się na kurs paralotniowy

Proszę o przygotowanie i zabranie na kurs:

  • Obuwie usztywniające kostkę (najlepiej górskie) – zalecane.
  • Wygodny, swobodny strój (którego nie będzie szkoda, gdy pobrudzi się np. trawą).
  • Nakrycie głowy pod kask, np. chustka (kask zapewnia szkoła).
  • Dużo picia – najlepiej woda mineralna.
  • Wskazany krem do opalania z wysokim filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne(na słoneczne oraz średnio słoneczne dni).
kursem paralotniowym
Wiosenne szkolenia paralotniowe, wymagają od kursantów przygotowania ciepłych kurtek, czapek i szalików 🙂

Co z ubezpieczeniem paralotniowym

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej — OC. W naszej szkole paralotniowej każdy kursant jest ubezpieczony na czas szkolenia od odpowiedzialności cywilnej OC.

Ubezpieczenie OC -dotyczy szkód wyrządzonych w czasie kursu przez Kursanta osobom trzecim. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW, dotyczy nieszczęśliwego wypadku Kursanta w czasie szkolenia nie leżących po stronie Szkoły.

Jak zapisać się na szkolenie paralotniowe

Na naszej stronie znajdziesz  formularz zgłoszeniowy, w którym musisz podać swoje dane, wybrać rodzaj szkolenia  i wybrać termin. Po przesłaniu formularza otrzymasz zwrotnie wszystkie dalsze informacje i materiały potrzebne do kursu.

Formularz szkoleń znajdziesz tutaj: 

latanie swobodne czy z napedem plecakowym PPG

Każdy lata tak jak lubi 🙂

Jeśli jednak nie wiesz co Cię  kręci, czy loty swobodne, czy z napędem PPG,  nie musisz podejmować decyzji od razu. Tak na prawdę nie musisz decydować w ogóle – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby latać zarówno swobodnie, jak i z napędem. W trakcie pierwszego etapu szkolenia  poznasz podstawy paralotniarstwa i zapoznasz się z  wszystkimi formami latania na paralotni. 

Ukończyłem kurs i co dalej? Czy już jestem pilotem paralotni?

Po zakończeniu szkolenia paralotniowego podmiot szkolący wystawia Tobie skierowanie na egzamin państwowy (do egzaminu trzeba przystąpić w określonym czasie). Egzamin teoretyczny i praktyczny zdajemy przed egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Po zdaniu egzaminu otrzymujesz Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni – PGP, ang. Paraglider Pilot (często spotkacie się ze skrótem „ŚK”).

Teraz jesteś już pilotem paralotni!

W Polsce świadectwa kwalifikacji wydawanie są przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Do Świadectwa Kwalifikacji PGP wpisywane są odpowiednie uprawnienia (w zależności od wybranej formy latania na paralotni i zdanego egzaminu):

  • PP – pilot paralotni ( latanie swobodne);
  • PPG – pilot paralotni z napędem (start z nóg);
  • PPGG pilot motoparalotni (start z podwoziem, tzw. trajka).

Aby mieć kilka uprawnień, musimy odbyć odpowiednie szkolenie i zdać odpowiednie egzaminy. Jeżeli poszczególne uprawnienia robimy w różnym czasie, są one dopisywane do naszego świadectwa kwalifikacji.

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego szkolenia paralotniowego, przygotowaliśmy schemat szkolenia do Świadectwa Kwalifikacji.

Noclegi i wyżywienie

Noclegi Kursant zabezpiecza we własnym zakresie.

Polecamy noclegi w:

  • Nocleg w komplecie OSiR Inowrocław, adres tutaj: 
  • Hostel Lew , adres tutaj: 
  • lub B&B lub booking itp.
  • Skromny hostel lotniskowy, do dyspozycji uczestników szkolenia dostępne są 2 pokoje 6 osobowe. cena za noc 35zł/os. W hostelu nie zawsze są miejsca. Na lotnisku odbywają też inne szkolenia i czasem hostel jest przepełniony. Rezerwacja hostelu przez SkyTrekking. Hostel nie dysponuje zapleczem kuchennym. Wybierajac nocleg na lotnisku warto zabrać ze sobą, kubek, talerz, sztućce.

 

Posiłki Kursant zabezpiecza we własnym zakresie. Na samym lotnisku znajduje się restauracja lub w mieście jest bar mleczny, w którym serwują przepyszne dania obiadowe 🙂